Ukrainian President signed the law on a single roaming zone with the EU

Abolition of EU roaming charges


Президент України підписав закон про єдину роумінґову зону з ЄС, про це повідомили у Міжнародній неурядовій організації співпраці та розвитку з посиланням на прес-службу Апарату Верховної Ради України.

Законопроєкт реєстр. № 10265 український парламент прийняв в другому читанні та в цілому 22 травня 2024.

Експерти ОСР пропонують відповіді на 10 пов’язаних запитань.

Нововведення було прийнято на виконання однієї з умов євроінтеґрації України у сфері електронних комунікацій що забезпечує приєднання до спільної роумінґової зони Україна – ЄС та отримання громадянам України послуг роумінґу у країнах ЄС в режимі “Roam like at home”.

На практиці RLAH – це послуга, яка означає, що під час подорожей в ЄС дзвінки, текстові повідомлення та передача даних включені у домашній пакет послуг, відповідно послуги роумінґу надаються без додаткової плати. Також перевагами спільної роумінґової зони зможуть скористатись і користувачі європейських операторів, які подорожують в Україну.

Яка головна мета RLAH?
У рамах програми під назвою “Роумінґ як вдома” ви зможете користуватися всіма послугами мобільного зв’язку в інших країнах ЄС за тими ж цінами, що й в Україні.

Кого торкнеться скасування плати за роумінґ?
Нововведення поширюється на всіх осіб, які в інших країнах ЄС та України користуються SIM-карткою країни свого проживання або країни, з якою вони мають так звані стабільні зв’язки. В даному випадку під стабільними стосунками розуміють, наприклад, працевлаштування, волонтерську службу чи навчання.

Чи скасування плати за роумінґ також стосується дійсних контрактів?
Нововведення обіцяють застосовувати на всі, зокрема з дійсними, клієнтськими договорами, що дозволяють користуватися послугами роумінґу за кордоном.

Чи потрібно реєструватися, щоб скасувати плату за роумінґ?
Щоб скористатися перевагами послуги, офіційна реєстрація не потрібна. Проте оператори можуть вимагати від своїх клієнтів довести, що вони дійсно живуть або мають стабільні зв’язки в країні, звідки походить їх SIM-карта (якщо така інформація відсутня в оператора, щоб виставити рахунок).

До якої суми можна нову послугу за кордоном використовувати?
З передплаченими мобільними картками можна буде користуватися послугами до суми залишку внутрішнього кредиту. У цьому разі ціна за 1 МБ даних не повинна перевищувати максимальну суму оптової ціни.

З тарифами можна буде використовувати безкоштовні хвилини та текстові повідомлення у повному обсязі домовленого обсягу. Тоді кількість даних, які можна використовувати за межами України, визначається як подвоєний обсяг даних, який можна придбати за місячну ціну тарифу.

Як довго можна користуватися послугами за кордоном?
Постанова ЄС дозволяє операторам мобільного зв’язку запобігти потенційному зловживанню або надмірному використанню послуг роумінґу. Якщо упродовж чотирьох місяців моніторинґу оператор виявить, що клієнт провів більше половини цього часу за кордоном і при цьому використання послуг роумінґу перевищило його внутрішнє споживання, він надішле клієнту повідомлення. З цього моменту замовник має двотижневий термін для надання пояснень. Якщо клієнт продовжує залишатися за кордоном, оператор має право вводити доплати в розмірі максимальних оптових цін.

До кого я можу звернутися в разі виникнення проблем?
Якщо клієнт вважає, що оператор стягує з нього недозволені суми або не дозволяє йому користуватися повним обсягом послуг згідно з тарифом, він можете поскаржитися своєму оператору. Якщо клієнт не задоволений розглядом скарги, він може звернутися до регулятора – Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку.

Як захищені особисті дані клієнтів під час користування послугами роумінґу?
У рамах перевірки використання послуг роумінґу оператори можуть лише контролювати дані, які вони збирають на даний момент, для виставлення рахунків.

Чи можна ще придбати SIM-карту в країнах-членах ЄС і користуватися тут послугами місцевих операторів телефонного зв’язку?
Клієнт все ще можете придбати SIM-карту в іншій країні ЄС і користуватися послугами мобільного зв’язку за місцевими цінами. Проте, якщо ви не маєте постійне місце проживання чи стабільних зв’язків у цій країні, переваги положення не застосовуватимуться до вас, коли ви ним користуєтеся в інших країнах ЄС.

Чи спричинить скасування плати за роумінґ ріст цін за тарифи мобільних операторів в Україні?
Так. Ці тарифи можуть зрости, зокрема, для бізнесу. Крім того, є ще один ризик – зростання тарифів через ріст вартості електроенергії. У разі загрози підвищення цін оператори можуть звернутися до національного регулятора за дозволом на тимчасове запровадження надбавок за користування послугами за кордоном у розмірі максимальних оптових цін.

Також завдяки підписаному Закону може покращитися інвестиційний клімат для бізнесу у сфері електронних комунікацій. Додають експерти ОСР.

Суб’єкти господарювання з України отримають високий ступінь довіри, працюючи за єдиними правилами з європейськими партнерами відповідно до законодавства ЄС. А ще він забезпечує ефективне співробітництво з Органом європейських регуляторів електронних комунікацій (BEREC) та виконання умов для отримання Україною режиму внутрішнього ринку з ЄС у сфері електронних комунікацій.

Цікаво читати: Mandatory exams for acquiring Ukrainian citizenship

Приєднуйтесь до ОСР каналів на Facebook, Twitter, Instagram та YouTube.